Aia tüübid

Piirdeaiad jagunevad vastavalt oma ehitusele ja materjalile põhiliselt alljärgnevatesse liikidesse:

 

 

Kõige odavam on kahtlemata võrkaed, mille jooksva meetri hind koos paigaldusega algab ca 20 eurost jooksva meetri eest. Võrkaedade odavus on kindlasti üks põhjus, miks neid nii massiliselt kasutatakse eriti naabrite vahelise piirde puhul ja ka suuremate perimeetrite korral, mil rahaline kokkuhoid võrreldes muude piirdelahendustega on märgatav. Lääne Euroopas on üheks põhjuseks ka asjaolu, et eriti rohelist tooni kasutades ei teki piiratud pinnaressursi tingimustes visuaalselt suletud ruume kuna võrkaed on praktiliselt läbipaistev. Valdavalt leiab kasutamist keevisvõrk tänu oma väiksemale töö ja materjalikulukusele nii valmistamisel kui paigaldusel võrreldes punutud võrguga. Keevisvõrkude kasutamine meie kliimas võib olla problemaatiline rohke lumega talve korral. Kuigi tavaliselt lumetormid ja lumesajud võrkaia olematu tuuletakistuse tõttu mingit märkimisväärset mõju ei oma on siiski võrkaiale hukatuslik rohke lume sulamise ja külmumisega tekkiv raske lumekiht, mis halvemal juhul võib võrgu lausa posti küljest lahti rebida.

Keevisvõrgule järgneb juba vastupidavam, kuid ka kallimasse hinnaklassi kuuluv paneelaed. Paneelaiad on reeglina samuti keevisliitega, kuid traadi asemel kasutatakse metallvarba või toru, mille ristlõikest ja tihedusest oleneb paneeli tugevus, jäikust lisatakse tavaliselt n.n. paindeosadega või horisontaallattidega.

Puit- ja metallaedade puhul oleneb aia hind kasutatava materjali kogusest ja viimistlusest. Immutatud puidu kasutamine võimaldab olulist kokkuhoidu, kuid piirab värvivaliku kahele variandile – pruunile ja rohelisele. Korralikult krunditud ja minimaalselt kaks korda värvitud puit on suhteliselt kallis, kuid võimalikud värvivalikud on piiratud ainult fantaasiaga. Aia hinna kujunemisel omab olulist osa ka postivalik ning soklite kasutamine. Kindlasti on meie poolt pakutav monteeritav soklilahendus märkimisväärselt odavam alternatiiv valatud soklile. Soklist loobumist puitpiirde puhul peaks tõsiselt kaaluma kuna ühekordne kokkuhoid võib puidu kiirema hävimise tõttu osutuda pikemas perspektiivis kokkuhoiust kulukamaks. Vaatamata puiduvärvide arengule absoluutselt ilmastikukindlat värvi siiski olemas pole ja ka korraliku pinnaviimistluse korral vajab aed mingi aja järel ülevärvimist.

Metallpostide kasutamisel tuleb kindlasti pöörata tähelepanu nende korrosioonikindlusele. Pressbetoonist postid on äärmiselt pikaajalise vastupidavusega ja mingit erihooldust ei vaja. Kahjuks leiab meie piirdeaedade turul palju pulbervärvitud või püstolvärviga värvitud poste, mille puhul on jäetud tegemata üks tähtis eeltöö ehk kuumtsinkimine. Selliste postide eluiga võib osutuda ootamatult lühikeseks kuna roostetamine algab seestpoolt kohe ja näiteks pulbervärvi tehnoloogilise iseärasuse tõttu võivad jääda värvkattesse mikroaugud, mille tõttu ka väline rooste pole mägede taga. Ehk siis hinnavõit võib jällegi osutuda lühiajaliseks ja garantiikohustuste täitmist reeglina sellistelt firmadelt nõuda ei saa kuna negatiivse kogemusena võib kinnitada, et eksisteerivad nad selleks liiga lühikest aega. Meilt tellitud metalltäitega aiad on alati reeglina enne värvimist kuumtsingitud.


Osaühing Eritex Invest
Reg. nr: 10482158

Allika tee 16, Alliku
Saue vald, 76401, Eesti